Odrzucenie spadku w imieniu niepełnoletniego dziecka stanowi czynność z zakresu zarządzania majątkiem tego dziecka. Jeszcze do niedawna rodzice, którzy chcieli odrzucić spadek za swoje niepełnoletnie dziecko zmuszeni byli do występowania przed sąd opiekuńczy. Dzięki zmianie wprowadzonej w listopadzie 2023 r., rodzice mogą odrzucić spadek w imieniu niepełnoletniego dziecka także przed notariuszem.

Zarząd majątkiem dziecka  

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, na rodzicach spoczywa istotny obowiązek sprawowania, z należytą starannością, zarządu majątkiem dziecka. Omawiany obowiązek dotyczy rodziców posiadających władzę rodzicielską nad dzieckiem. Decyzja w kwestii tego czy odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka będzie korzystne, stanowi przykład czynności z zakresu zarządzania majątkiem tego dziecka.

Odrzucenie spadku przez rodziców

Rodzic, który został powołany do spadku jednocześnie uprawniony jest do złożenia oświadczenia przed sądem spadku lub notariuszem, iż ten spadek odrzuca. Rodzic taki powinien jednak pamiętać, że odrzucając spadek, zgodnie z porządkiem dziedziczenia, kolejnymi spadkobiercami będą jego dzieci. Powyższe oznacza, że przez fakt, iż rodzic sam odrzucił spadek, nie znaczy to, że także i jego dziecko odrzuciło spadek. Jeżeli rodzicowi zależy na tym, żeby również w imieniu dziecka spadek odrzucić, wtedy konieczne jest złożenie w jego imieniu oświadczenia.

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka przed notariuszem  

Nie w każdej sytuacji odrzucenie spadku w imieniu dziecka przed notariuszem będzie możliwe. Ustawodawca przewidział, że czynności tej będzie można dokonać, gdy:

  • dziecko zostało powołane do spadku wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica;
  • drugi z małżonków wyraził zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka albo też małżonkowie działają wspólnie.

Jeżeli rodzice nie są w stanie osiągnąć porozumienia w przedmiocie odrzucenia spadku w imieniu dziecka, wtedy niemożliwe jest odrzucenie spadku przed notariuszem. W takiej sytuacji konieczne jest zwrócenie się do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wydanie stosowanego zezwolenia.